Kiracı Tahliyesi | İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası

KİRACI TAHLİYESİ  –  İHTİYAÇ NEDENİYLE TAHLİYE DAVASI


Kiracı tahliyesine ilişkin sorunlara uygulamada sıkça rastlanmaktadır. Kiracı tahliyesi için yani kanunumuzda tahliye davası açabilmek için bazı şartlar öngörülmüştür.

Mesken ihtiyacı nedeniyle tahliye davası açarak kiracı tahliyesini sağlamak mümkündür. İhtiyaç nedeniyle tahliye davası kira sözleşmesinin bitiminden itibaren takip eden 1 ay içinde açılmalıdır. Söz konusu süre geçerse kira sözleşmesi yenilenmiş sayılacaktır. Kiralayanın ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açarak kiracı tahliyesini sağlayabilmesi için gayrimenkulü kendisi ya da eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacı içerisinde kalmış olmalıdır.

İhtiyaç nedeniyle tahliye davasında ihtarname keşidesinin ayrı bir önemi vardır. Kira sözleşmesi, sözleşmenin feshedilmesinin kira süresi bitiminden belli bir süre önce bildirilmesine dair bir hüküm taşıyorsa, kiralayan bu sürede ihtarname keşide etmelidir. Eğer kira süresi kira sözleşmesinde belirtilmemişse borçlar kanunu ilgili maddesince belirtilen sürelere uygun olarak sözleşme feshi kiracıya ihbar edilmelidir. Kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği, kiracıya kira süresinin bitiminden önce ihtarname keşide edilerek bildirilmişse, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmak için aranan 1 aylık süre geçse de dava açma hakkı gelecek kira dönemine kadardır.

Kira sözleşmesinin bitiminden itibaren 1 ay içinde ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açılmışsa ihtarname gerekli değildir fakat o ayın kira bedeli ihtirazi kayıt ile alınmış olmalıdır. Çünkü ihtirazi kayıt öne sürülmeden kira parası alınmışsa, kira sözleşmesi yenilenmiş olacağından kiracı tahliyesi mümkün olmaz.

Avukat Bedriye İclal POYRAZ

 

 

 

Kiracı Tahliyesi | İhtiyaç Nedeniyle Tahliye Davası” üzerine 4 yorum

  1. merhabalar.24.02.2012 tarihinde pendikte bir ev satın aldım.içerisinde kiracı bulunmakta.05.03.2012 günü kiracıya noter kanalıyla ihtarda bulundum. ihtarın konusunda kira sözleşmeniz ile birlikte evi satın aldığımı ve 6 ay süre verdiğimi aksi taktirde dava açacağımı bildirdim.kiracıdan kira kontratını fakslamasını söyledim.fakslamayacağını söyledi. bende evi aldığım kişiden bunu istedim. oda bana faksladı.kira kontratı 01.04.2008 tarihli ve 2 yıl süreli yani kira kontratına göre bu önümüzdeki 1 nisanda kira sözleşmesi doluyor. ben ihtarnamede verdiğim 6 aylık süreden önce yani 1 nisandan sonra dava açabilirmiyim. bu konuda bana yardımcı olursanız minnetar olurum.

  2. Merhaba, 1 yıllık kira sözleşmesi yaptığımız daire de 6 aydır oturmaktayız. Konut kredisi çekerek kendimize ev almaya karar verdik,Kira sözleşmesi bitmeden evi 5 ay erken tahliye etsek bu durum hukuki yönden bize bir sıkıntı oluşturur mu ? Ya da kendi evimizi almış olmamız bize erken tahliye için haklı bir gerekçe oluşturur mu ?

    Kolay gelsin dileklerimle.

  3. bizim dairemiz var ,bir senelik sözleşme yaptığımız kiracımız oturuyor. kiraları zamanında ödemedi, ve 4 aydır hiç ödemiyor. her aradığımda ya açmıyor ya ileri bir tarihe atıyor ödemeyi. noterden 1 ihtar çektim eşi almış. yinede yatırmadı parayı. sözleşme iptalinide belirttim ihtarnamede.ihtiyaç nedeniyle 2000 tl alacaklı tahliye davası açtım 5 gün önce. evi boşaltmaları ne kadar sürer? paranın tahsil edebilirmşiyiz? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden tşkkürler

Yorum yapın